Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne zapewniają doskonałą ochronę przed słońcem, nie dopuszczając do zbytniego nagrzewania się pomieszczeń latem i wychładzania w okresie zimowym. Ponadto stanowią element dekoracyjny budynku, a dodatkowo mogą również zabezpieczać go przed włamaniami. Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet zewnętrznych.

Rolety naokienne i natynkowe

rolety zewnętrzneO wyborze konkretnego modelu rolety decyduje wiele czynników, m. in. sposób jej montażu. To najważniejsze kryterium, jakie znajduje zastosowanie przy podziale rolet zewnętrznych. I tak wyróżnia się cztery podstawowe ich typy. Pierwszym z nich są rolety naokienne. Ich obudowa jest zrobiona z PCV. Wyposażone są w skrzynkę, którą najpierw nakłada się na okno, a następnie montuje się całość w okiennej wnęce. Modele naokienne dają spore możliwości w zakresie zabudowy, niemniej jednak ich obecność trzeba uwzględnić albo na etapie projektu domu, albo przy okazji wymiany okien. Dużym ich plusem jest to, że można stosować je zarówno w nowym, jak i modernizowanym budownictwie.

Drugim typem rolet zewnętrznych są rolety natynkowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, skrzynka jest montowana na murze. Istnieje też możliwość zamontowania jej we wnęce okiennej. W przypadku takich modeli nie wchodzi w rachubę zabudowa okna, ale można je stosować i w starym, i nowym budownictwie. Ich wielkim atutem jest to, że można je zamontować w dowolnie wybranej chwili.

Zobacz inne artykuły:
Znajdź najtańsze rolety w Szczecinie i napisz swoją opinię o danym sklepie.

Rolety podtynkowe i RKS

Kolejną odmianą rolet zewnętrznych są rolety podtynkowe. Wymagają one uwzględnienia na etapie projektowania domu – i to tylko i wyłącznie w nowym budownictwie. Tutaj skrzynkę umieszcza się przed oknem w specjalnej, uprzednio przygotowanej wnęce. Rolety te trzeba zabudować z zewnątrz. Również i rolety RKS, ostatni z omawianych rodzajów rolet zewnętrznych, jest przeznaczony do montowania jedynie w nowym budownictwie i na podstawie projektu domu. Rolety RKS posiadają obudowę wykonaną z tworzyw sztucznych lub z ceramiki – cała ta konstrukcja jest wzmacniana drutem zbrojeniowym. Skrzynkę natomiast montuje się w tym miejscu, gdzie znajduje się nadproże okna.