Promocja muzyki w Szczecinie

Szczecin może trudno nazwać miastem kultury i młodzieży, jednak co roku odbywa się w nim konkurs skupiający młodych miłośników muzyki rockowej. Jest to taka promocja muzyki i młodych zespołów. Kaloryfer, bo o nim mowa- jest przeglądem kapel rockowych, nie tylko ze Szczecina. Celem całego wydarzenia jest nie tylko promocja muzyki na forum z plikami mp3 – rockowej oraz młodych talentów, gdyż pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów (jeden bilet kosztuje zazwyczaj 5 zł) jest przekazywana na wyższe cele, np. w 2009 roku była to fundacja Płomień Radości.

Historia tego konkursu muzycznego sięga końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy to w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się pierwszy Kaloryfer, w którym brali udział tylko uczniowie szkoły a w jury zasiadali nauczyciele. Z biegiem lat coraz więcej ludzi zainteresowanych muzyka rockową zaczęło zgłaszać swoja kandydaturę w konkursie a cały przegląd stał się znany nie tylko w mieście, ale w całym województwie. Czasem zdarzało się, że przegląd kapel miał miejsce w innym miejscu, bodajże w Zespole Szkół Łączności a od remontu auli w „pobożniaku” organizatorzy z pomocą Młodzieżowej Rady Miasta Szczecina szukają innych miejsc- padały m.in. takie propozycję jak Słowianin lub Stara Cynkownia.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale także zespoły, które już dawno opuściły szklone progi, promują podczas niego swoją muzykę. Jest to znakomita okazja do zaprezentowania się szerszej publiczności, ponieważ na Kaloryfer przychodzą nie tylko dzieciaki, ale każdy, kto lubi muzykę, zwłaszcza rockową, bo taka stanowi meritum konkursu.