Pożyczki prywatne coraz bardziej popularne

Rynek pożyczek społecznościowych nie jest w naszym kraju co prawda rozwinięty w takim stopniu jak dla przykładu w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii, nie mniej jednak ma już swoich stałych klientów. Należałoby w tym momencie wyjaśnić, czym są w ogóle pożyczki społecznościowe. Tak naprawdę nie jest to nic odkrywczego. Sami przecież niejednokrotnie pożyczaliśmy pieniądze od znajomych czy od rodziny. Tę właśnie ideę podchwyciły opisywane tu produkty finansowe.

To nic innego jak umowa o pożyczenie gotówki zawarta pomiędzy osobami prywatnymi na warunkach ustalonych przez obie strony. Nie pośredniczą w tym żadne firmy czy instytucje, a transakcje są załatwiane za pośrednictwem Internetu (służą do tego specjalne serwisy). Polacy póki co z rezerwą podchodzą do tego tematu – wynika to z naszej narodowej mentalności. Przez długie lata przyzwyczailiśmy się do tego, że jeśli mamy pożyczać pieniądze, to tylko od banku. Zresztą, trudno się dziwić, ponieważ w porównaniu chociażby z krajami Europy Zachodniej pozabankowe usługi finansowe wciąż należy u nas traktować w kategoriach nowości.

Być może w przyszłości sytuacja ta ulegnie poprawie, nie mniej jednak pewnie przyjdzie nam na to jeszcze poczekać. W każdym bądź razie osoby korzystające z pożyczek społecznościowych bardzo je sobie chwalą. Mówią, że jeśli chodzi o kredyty pozabankowe bez żadnych opłat jest taniej niż w bankach, a poza tym z drugim człowiek o wiele łatwiej jest się dogadać niż z instytucją. Kwotowa rozpiętość tych pożyczek jest spora, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść.