Czy warto kupić samochód używany z instalacją gazową LPG?

Na rynku wtórnym nie brakuje samochodów które posiadają instalację LPG, niejednokrotnie to właśnie one z oczywistych do tego powodów wzbudzają nasze swoiste zainteresowanie. Oczywiście nie podejmujmy zbyt pochopnych ruchów w aspekcie dokonania takiej transakcji, a używany samochód z instalacją LPG oceńmy przez pryzmat jego ewentualnej eksploatacji co to oznacza?

Używany samochód z instalacją LPG od kwestii technicznej, a więc co warto ocenić przed jego zakupem

Zawsze zakładajmy, iż nie każdy fachowiec który świadczy usługi związane z instalacją LPG w samochodach ma odpowiednie predyspozycje i umiejętności by zrobić to w sposób prawidłowy. Dlatego przed ewentualnym zakupem samochodu zajrzyjmy pod maskę jednocześnie przyjrzyjmy się poszczególnym elementom i komponentom samej instalacji LPG. Zwróćmy uwagę czy kable wiszą w optymalny sposób, nie stosowano taśmy klejącej czy jakichkolwiek opasek zacisków, rzućmy okien na elementy hydrauliki a co za tym idzie oceńmy przez pryzmat ich swoistej oryginalności.

Ocena zbiornika LPG zakłada nie tylko sprawdzenie dokumentów dotyczących legalizacji butli, ale również przyjrzenia się sposobowi jej montażu, niekiedy jest ona tak ulokowana iż nie można korzystać z bagażnika ewentualnie składanie fotela pozostawia wiele do życzenia, może się również pojawić problem prześwitu auta przez co dojdzie do zawieszenia na niemal każdym krawężniku.

Samochód używany z instalacją LPG ma pracować nie tylko na gazie, ale również na samej benzynie, nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż zły montaż lub nieprawidłowa eksploatacja mogą doprowadzić do uszkodzenia układu zasilania benzyną. Dlatego podczas sprawdzania samochodu najpierw niech nastąpi jego uruchomienie na benzynie a potem dopiero na gazie, jeżeli silnik nie pracuje równo to takie auto nie jest warte swojej ceny. Ewentualne koszty związane z jego naprawą mogą być rzeczywiście bardzo wysokie, zatem oczywiste jest iż lepiej ich co oczywiste uniknąć.

Nie słuchaj gazownika, iż paląca się cały czas kontrolka „check engine” to coś oczywistego i nie powinniśmy zwracać na to szczególnej uwagi, zresztą jak wiele innych które palą się na desce rozdzielczej. Nie ma możliwości również usunięcia tego problemu poprzez skasowanie błędu czy wymiany czujnika, a niektórzy nieuczciwi sprzedawcy doprowadzają do sytuacji w której całkowicie wyłączają kontrolkę informującą o awarii silnika. Pamiętajmy, iż ma ona się pojawić w momencie jego zapalenia i zniknąć zaraz po uruchomieniu samego silnika.

Zaskoczeniem niech nie będzie fakt, iż zdarzają się sprzedawcy którzy de facto nie tylko oferują nam samochód z instalacją LPG ale co najważniejsze jest ona w wielu przypadkach niesprawna. Tutaj wielu z nich będzie starało się nam wmówić, iż wystarczy niewielki nakład finansów aby doprowadzić ją do adekwatnego stanu a tym samym nie popełnijmy błędu jak część osób która najzwyczajniej w świecie dała się na takie obietnice nabrać. Samochód posiadający instalację LPG ma gwarantować nam swobodną jego eksploatację, właśnie w taki a nie inny sposób.

Równie ważne jest przeprowadzenie jazdy próbnej, ze sprawdzeniem pracy silnika także na wyższych obrotach, pamiętajmy o potrzebę zapytania o okres w jakim wspomniany samochód jeździ na gazie. Wszystko po to aby uświadomić sobie ewentualne zużycie niektórych podzespołów, części i elementów w danym samochodzie oraz zwłaszcza jego silniku.

Przy okazji warto sprawdzić gdzie w danym mieście jest dobry warsztat LPG, który może zrobić przegląd, serwis i ewentualną naprawę instalacji gazowej LPG w samochodzie. My wiemy gdzie jest dobry gazownik samochodowy w Szczecinie. Polecamy mechanika od gazu – Autkogaz Szczecin na ul. Wernyhory 17 – auto z instalacją gazu LPG

https://znam.szczecin.pl/uslugi-w-szczecinie/montaz-dobry-serwis-przeglady-samochodu-na-gaz/